Bokning av fairtrade Smaragd - "made by order"
- 7 650 kr
OBS! Det tillkommer en kostnad för arbete samt material. Hur mycket detta blir beror på vad som ska tillverkas. Beloppet du ser (7.650 kr) är enbart stenen. Det går bra att sända eget guld för arbetet, detta görs via skicka-guiden (kommer via mail efter placerad order).
Fantastisk naturlig Smaragd i en härlig grön & jordnära färg med vackra inneslutningar som kanske påminner om någon slags grön marmor. Denna sten är Fair Trade och sk etiskt utvunnen. Den kommer från Brasilien. Du kan läsa mer om just dessa Smaragder här: *columbiagemhouse*
Notera att Smaragd är mer känslig än Safir, Rubin & Diamant och passar därav allra bäst "till fint", om du har den i en ring. Mao du bör vara medveten om att det är ett annat slitage än dom ädelstenar med högre hårdhet. Värt att notera: hängsmycken etc utsätts ej för samma slitage som en ring, dvs stenen passar alltså utmärkt till det!
Du kan lämna eget guld för betalning/prisavdrag. Meddela isåfall detta i samband med din beställning.
S: 7.650
Tyvärr slutsåld!
Vill du beställa något liknande? Skicka en förfrågan till mig på [email protected] så kikar jag på vad som är möjligt. OBS! Klickar du på "BEVAKA" kommer inget att skickas, vänligen sänd mail separat, alternativt genom kontaktformuläret här på hemsidan.
Observera att guldpriset ökat markant senaste året/n, vilket betyder prisbilden på sålda guldsmycken är inaktuell. En ny liknande produkt ligger sannolikt i en annan prisklass idag.
Artikelnummer:
871